BORSU Bernoulli SCSI 10MB
Moja wizyta w Bierutowie, latem 2018 roku, skończyła się nabyciem znacznej ilości sprzętu komputerowego z lat 80-tych oraz początku 90-tych. Wśród wielu „gratisów” otrzymałem też jeden, który na pierwszy rzut oka sklasyfikowałem jako napęd CD, z dziwnymi trzema dyskami.
Po kilku tygodniach i systematycznym przeglądzie nabytego towaru dotarłem ponownie do napędu. Tym razem przyjrzałem się mu bliżej i rozpocząłem poszukiwania w internecie. W latach 80-tych, moje doświadczenia z urządzeniami typu IBM PC były zerowe. Dopiero na początku kolejnej dekady, wraz z ekspansją klonów PC, dzięki wolnemu rynkowi i zniesieniu embargo na dostawy elektroniki do Polski, komputery te były coraz bardziej powszechne. Pamiętam, jak koledzy kupowali w okolicach 1993 roku maszyny PC wyposażone w napędy dyskietek 1.44 i w dyski twarde rzędu 40-80 MB! Wtedy człowiek co najwyżej mógł poczytać o napędach optycznych. W kwietniu 1994 roku pisałem pracę dyplomowa z technologi laserowej wykorzystywanej w pojawiających się wtedy pierwszych napędach CD do komputerów osobistych. Wykorzystywały wtedy one dedykowane kontrolery ISA. Do tego czasu o napędach optycznych więcej się czytało niż używało. Dokładnie nie pamietam czy inne napędy niż CD były w kręgu moich zainteresowań. Raczej watpię. Dlatego nazwa BORSU Bernoulli nic mi nie mówiła.
Wdaje się, że w Internecie jest wszystko. Niestety, o sprzęcie nie typowym, a zwłaszcza takim, który powstał i był opisywany przed boomem internetu w połowie lat 90-tych, nie wiele jest dostępnych informacji. Coś tam się udało wygrzebać, ogólnie o typie urządzenia, ale gdzieś na którejś stronie znalazłem ogólne sterowniki do napędów SCSI Bernoulli! Udało się także zidentyfikować dołączoną kartę ISA, która okazała się dedykowaną kartą ISA SCSI z zestawu BORSU 10+. Dołączone dyski wymienne okazały się nośnikami magneto-optycznymi o rozmiarze 10MB! Teraz tylko należało to wszystko sprawdzić i skonfigurować.
Po podłączeniu wtyczki elektrycznej urządzenie zaczęło pracować. Pojawiła się szansa, że jest sprawne! Jak już wcześniej pisałem, udało mi się zdobyć trochę informacji ale najważniejsze okazały się sterowniki. Po rozpakowaniu pliku archiwum, wraz ze sterownikami, umieszczona była tam informacja o programach i ich przeznaczeniu znajdujących się na dyskietce, oraz instrukcja w pliku tekstowym! Byłem już w domu.
Nie każdy pamięta, że kiedyś nie było technologii USB do podłączania urządzeń ani też plug&play. Te się pojawiły masowo dopiero w Windows 95. W latach 90-tych często można było spotkać tzw. dyskietki instalacyjne. Te moje takie nie były a więc sterowniki musiałem zainstalować ręcznie.
Szczęśliwie swego czasu MS-DOS dobrze znałem, więc zdecydowałem się na instalacje urządzenia pod MS-DOS 6.22, czyli ostatnią samodzielną i najbardziej zaawansowaną wersją systemu. Po pierwsze czytając instrukcję zidentyfikowałem poszczególne pliki. Pamietają o sterownikach w CONFIG.SYS, ręcznie wpisałem odpowiednie polecenia. W ten sam sposób dodałem wpisy do AUTOEXEC.BAT. MS-DOS, o ile się go poznało, to bardzo przyjemny system do konfiguracji, gdzie wszystko można zrobić ręcznie i szybko.
Chwila niepewności przy restarcie komputera…, tu dodam iż to maszyna typu Pentium I ze slotami PCI i ISA. PO procedurze POST zaczęły się wczytywać drivery. Wszystko wyglądało dobrze. Pierwsza próba z dyskiem w napędzie i… sukces! Napęd jest widziany przez system i traktowany jako napęd HDD o pojemności 10MB. Nie testowałem jeszcze startu z tego napędu ale myślę, że się to uda. Co istotne, mimo minionych lat, wszystkie trzy dyski wymienne są również sprawne!
Po konfiguracji czas na zabawę i testy. Wszystkie przebiegły pomyślnie. A formatowanie 10MB dysku zajęło… bagatela prawie 10 min!
Materiały dotyczące urządzenia
Drivers DOS BORSU Drive | Iomega Bernoulli SCSI Drive Settings and Specs |
BORSUV4 Disk System for DOS Manual | Bernoulli Box A220H |